27 kwietnia w Kutnowskim Domu Kultury odbyło się XIII Święto Szkoły połączone z uroczystością rozdania świadectw absolwentom klas maturalnych. Nasz patron- Władysław Grabski- jest autorem reformy walutowej. 28 kwietnia 1924 r. rozpoczął swoją działalność pierwszy polski bank emisyjny, co wiązało się z wprowadzeniem złotego jako środka płatniczego. Właśnie dlatego, wierni tradycji, swoje święto obchodzimy w ostatni piątek kwietnia. Ten dzień stanowi okazję do wspólnego celebrowania naszych sukcesów i osiągnięć.

Na naszą uroczystość przybyli szacowni goście: poseł na Sejm RP- pan Tadeusz Woźniak wraz z panią Jolantą Pietrusiak wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Kutnowskiego i panem Robertem Bryłą radnym Sejmiku Wojewódzkiego, pan starosta Krzysztof Debich, pani Irena Maria Lesiak- dyrektor Delegatury w Skierniewicach Łódzkiego Kuratorium Oświaty, ksiądz Jerzy Swędrowski, pani Bożena Gajewska- prezes TPZK, pan Mariusz Kozarski -prezes kutnowskiego oddziału ZNP,  wiceprezes UTW- pan Jerzy Zielonka oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji, emerytowani nauczyciele, rodzice absolwentów. Wszystkich zgromadzonych powitał pan dyrektor Wojciech Banasiak, zwracając uwagę na fakt, iż nasza szkoła już od 86 lat funkcjonuje w środowisku, a wśród tych, którzy ją ukończyli byli wybitni ekonomiści, prawnicy, dziennikarze, przedsiębiorcy, księża i nauczyciele. ,,W czasie tych długich lat nasze mury opuściło ponad 7 tysięcy absolwentów. Szkoła, a właściwie jej kadra nigdy nie bała się wyzwań, wyjaśniała uczniom otaczającą nas rzeczywistość, stała na straży uniwersalnych wartości, uczyła patriotyzmu- powiedział pan dyrektor Wojciech Banasiak.-  Uczeń przez wszystkie lata był w centrum uwagi, najważniejszy był jego wszechstronny intelektualny rozwój oraz bezpieczeństwo”.

GALERIA ZDJĘĆ - XIII ŚWIĘTO SZKOŁY

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pan poseł Tadeusz Woźniak podkreślał jak ważne jest poczucie odpowiedzialności za ojczyznę, a pan starosta Krzysztof Debich poinformował o sukcesie Damiana Pietrzaka ucznia klasy III TL w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Pani Irena Maria Lesiak – dyrektor Delegatury w Skierniewicach Łódzkiego Kuratorium Oświaty- zwróciła uwagę na patrona naszej szkoły- obywatela, patriotę, męża stanu- jednego z architektów niepodległej Polski. Po wystąpieniach gości przyszedł czas na wręczenie podziękowań pracodawcom oraz ogłoszenie wyników konkursu ,,Władysław Grabski i jego czasy” przygotowanego przez panią Agatę Krzyżyńską i pana Roberta Wilczyńskiego. I miejsce zajął zespół z klasy I TL:  Kinga Lewandowska, Maria Szafran i Jakub Rulewicz, II miejsce przypadło Karolinie Cieślińskiej, Julii Dudkiewicz, Zuzannie Filipiak z klasy I TE, a III Kacprowi Zielińskiemu, Przemysławowi Rosiakowi i Damianowi Wasiakowi z klasy I TI.

Tradycją naszej szkoły są ,,Grabki”, czyli żartobliwe wyróżnienia przyznawane przez uczniów nauczycielom. Organizatorem plebiscytu jest Samorząd Uczniowski, nad którym pieczę sprawują pani Agnieszka Sędkowski i pani Sylwia Kubiak. W tym roku spośród nauczycieli wybierano  ikony pop-kultury. Uczniowie uznali, że współczesną Marlin Monroe jest pani Agnieszka Sędkowska, Lady Di to pani Sylwia Kubiak, tytuł Supermana zdobył pan dyrektor Wojciech Banasiak, Charlesem Chaplinem został pan Piotr Kubicki, a Jamesem Bondem pan Krzysztof Pawłowski. Na uznanie kolegów i koleżanek zasłużyli również Damian Pietrzak i Magdalena Pietrzykowska z klasy III TL.

Ogłoszenie wyników plebiscytu stanowiło  wstęp do części rozrywkowej XIII Święta Szkoły, która w tym roku wzorowana była na popularnym programie ,,Twoja twarz brzmi znajomo”. Jury -  pani Anna Peda, Julia Woźniak i Damian Pietrzak- oceniało zdolnych wykonawców: Olę Szukalską , Olę Florczak, Michała Czekalskiego, Mateusza Kubikowskiego, a także panią Katarzynę Szczepaniak- nauczycielkę języka niemieckiego oraz emerytowaną nauczycielkę panią Janinę From. To było wspaniałe widowisko- znalazło się w nim miejsce na uśmiech i na wzruszenie.

Po porywających rytmach przyszedł czas na wyciszenie- rozpoczęła się druga część XIII Święta Szkoły- czyli uroczyste zakończenie roku klas programowo najwyższych. Zapoczątkował ją polonez w wykonaniu maturzystów. Dziewczęta i chłopcy zaprezentowali piękny układ przygotowany przez pana Piotra Kubickiego. Absolwenci żegnali się ze szkołą- poczet przekazał sztandar młodszym kolegom, a maturzyści złożyli uroczyste ślubowanie. Ten dzień był ukoronowaniem ich pobytu w szkole. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni przez pana dyrektora Wojciecha Banasiaka. Kacper Rolewski  z kl. IV TI otrzymał medal ,,Primus Inter Pares” przyznawany absolwentowi z najwyższą średnią ocen. Na scenie Kutnowskiego Domu Kultury wręczono nagrody również innym wyróżnionym za osiągnięcia w nauce, sporcie oraz różnego typu konkursach. Pan dyrektor Wojciech Banasiak zawsze podkreśla jak ceni sobie współpracę z rodzicami uczniów. Bez ich pomocy wypływającej z troski o dzieci szkoła nie osiągnęłaby w pełni swoich celów. Pan dyrektor wręczył podziękowania rodzicom, którzy szczególnie zaangażowali się w pracę na rzecz naszej społeczności. Pan Janusz Piaszczyński - przez wiele lat pełniący funkcję przewodniczącego Rady Rodziców - wyraził uznanie dla dyrekcji i nauczycieli, a uczniom życzył wielu sukcesów w dorosłym życiu. Następnie wychowawcy klas zostali poproszeni o rozdanie świadectw swoim uczniom: pani Joanna Maruszewska absolwentom klasy IV TE, pani Dorota Chojnacka absolwentom klasy IV TL, pani Renata Kubicka absolwentom klasy IV TOR, pani Ewa Szymczak absolwentom klasy IV TH, pan Dariusz Lewiński absolwentom klasy IV TI.

W swoim wystąpieniu pan dyrektor Wojciech Banasiak życzył maturzystom mądrych, dojrzałych decyzji, a pan Dariusz Lewiński, który w imieniu wychowawców żegnał wszystkie klasy zwracał uwagę na wartość nauki. W imieniu absolwentów głos zabrała Milena Kawka z klasy IV TL ciepło podsumowując  pobyt w szkole, a starszych kolegów pożegnał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego- Damian Pietrzak.

Później przyszedł czas na kwiaty i pożegnanie z wychowawcami, koleżankami i kolegami z klasy, wspomnienia i łzy.

Warto dodać, że program prowadzili Gracjan Estkowski z kl. III TE i Klaudia Morawska z kl. II TL. Koordynatorką XIII Święta Szkoły była pani Monika Kozarska, a uroczystości pożegnania klas maturalnych pani Ewa Szymczak.