28 kwietnia w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury odbyło się XII Święto Szkoły. Była to szczególna uroczystość, ponieważ w tym roku obchodzimy jubileusz 85 – lecia . Hasłem przewodnim  stanowiły  słowa naszego  patrona  Władysława Grabskiego: ,,Człowiek  musi sam nad sobą czuwać i sobą kierować, by wyrosnąć na kogoś wartościowego”. W sentymentalną atmosferę wprowadziła zgromadzonych para konferansjerów – Daria Kłosowska z kl. III TE oraz Gracjan Estkowski z kl. II TE, którzy zabrali wszystkich w beztroską podróż w przeszłość.

Galeria zdjęć

Wcześniej jednak pan dyrektor Wojciech Banasiak   przypomniał: ,,Szkoła nosi imię Władysława Grabskiego od 2004 roku. Teraz to 20 oddziałów, 510 uczniów, 58 nauczycieli, 17 pracowników niepedagogicznych, 7 tysięcy absolwentów, a cel od zawsze ten sam- w centrum uwagi naszej szkoły jest uczeń. W takim dniu jak dzisiaj, w urodziny, obecność przyjaciół jest bardzo ważna  . Czujemy się wyróżnieni, że w naszej szkole uczyli się  znani  ekonomiści, nauczyciele, przedsiębiorcy, inżynierowie. To zaszczyt, że mamy takich absolwentów .” W dalszej części swojego wystąpienia pan dyrektor  powiedział:, że 28 kwietnia to dzień ważny dla naszej szkolnej społeczności, bo związana jest z nim historia reformy Władysława Grabskiego -  polskiego polityka narodowej demokracji, ekonomisty i historyka, ministra skarbu oraz dwukrotnego premiera II RP.

 

Dyrektor Wojciech Banasiak  złożył szczególne podziękowania za współpracę, następującym osobom:

 • p. Grzegorzowi  Grabskiemu– prawnukowi Patrona szkoły,
 • p. Zofii Falborskiej – byłej dyrektor szkoły,
 • p. Zygmuntowi Pietrzykowskiemu – byłemu dyrektorowi szkoły,
 • p. Zbigniewowi Burzyńskiemu – prezydentowi miasta,
 • p. Krzysztofowi Debichowi – staroście kutnowskiemu,
 • p. Arturowi Gieruli- członkowi Zarządu Powiatu,
 • p. Grzegorz Wierzchowski – łódzkiemu kuratorowi oświaty,
 • ks. prałatowi Stanisławowi Pisarkowi.

Następnie p. Henryka Engel  - wicedyrektor szkoły -zaprosiła na scenę sponsorów, pracodawców, przedstawicieli instytucji współpracujących ze szkołą. To dzięki ich zaangażowaniu, otwartości  kształcimy naszych uczniów – potencjalnych pracowników lokalnego rynku pracy. Uhonorowani zostali:

 Anna Rzeźnicka, Małgorzata Kochańska, Bożena Gajewska, Michał Adamski, Grzegorz Skrzynecki, Zdzisław Kostrzewa, Paweł Oleksiewicz, Andrzej Nowakowski i Lidia Tomaszewska, Stefan Miszczak, Bożena Dutkiewicz, Alicja Sikora, Paweł Ślęzak, Monika Andrzejewska- Narzekalak, Dorota Nowakowska.

Uatrakcyjnieniem uroczystości był program artystyczny pt: ,,Grabski Academy”. Pojawiło się  w nim krótkie wspomnienie o szkole, długie marzenie o przyszłości , a wszystko w rytmie znanych i lubianych przebojów, które zostały zadedykowane zwycięzcom plebiscytu ,,Grabki 2017”. Długie suknie, smokingi i czerwony dywan wprowadziły zebranych gości w atmosferę hollywoodzkiej gali filmowej.  Wśród szkolnych artystów usłyszeliśmy również absolwentów – Andrzeja Lewandowskiego, Edytę Królikowską, Aleksandrę Sobczyk i Małgorzatę Banasiak.

A oto zwycięzcy plebiscytu ,,Grabki 2017”:

 • Najlepszy kostium/ najlepsza charakteryzacja – p. Agnieszka Sędkowska,
 • Najlepszy dźwięk – p. Sylwia Kubiak,
 • Najlepszy scenariusz – p. Anna Janiak,
 • Najlepszy film niepolskojęzyczny – p. Luiza Collins,
 • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa  - p. Anna Peda,
 • Najlepszy reżyser – p. Wojciech Banasiak,
 • Nagroda specjalna za dorobek artystyczny – p. Zofia Falborska,
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – Damian Pietrzak kl. II TL,
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa  - Magdalena Pietrzykowska kl. II TL.

Wyróżnieni nauczyciele i uczniowie po odebraniu nagrody – symbolicznego klapsa filmowego i okolicznościowego dyplomu zasiedli na scenie i wraz ze szkolnymi artystami, w rytmie znanych melodii snuli wspomnienia o szkole.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali  sukcesów, dziękowali za współpracę i życzyli kolejnych tak pięknych jubileuszy.

Na wszystkich zaproszonych czekał urodzinowy tort!

Koordynatorem  Święta Szkoły  była p. Mirosława Pietrzykowska, program artystyczny przygotowały  p. Agnieszka Sędkowska i  p. Katarzyna Szczepaniak, obsługą informatyczną zajęli się p. Jakub Tarnowski, p. Rafał Prętkiewicz. Patronat honorowy  nad XII Świętem Szkoły objął p. starosta Krzysztof Debich.