19 września w szkolnej bibliotece, w ramach cyklu ,,Pora na lekturę” odbyło się spotkanie poświęcone Juliuszowi Słowackiemu i jego  dramatowi pt. ,,Kordian”. Tym razem autorzy przedsięwzięcia zainspirowali się jesienną aurą i mijającą w tym miesiącu 210 rocznicą urodzin oraz upływającą w tym roku 170 rocznicą śmierci poety.  Jak zauważyła prowadząca spotkanie pani Agnieszka Sędkowska, ,,dziewiątka” jest wpisana w życie Juliusza Słowackiego: urodził się w 1809r,, we wrześniu, zmarł w1849r. W numerologii liczba ta symbolizuje osobę wrażliwą i empatyczną. Wrażliwy i empatyczny był Juliusz Słowacki, takimi cechami charakteryzował się również tytułowy bohater jego dramatu- Kordian. Prowadzący zapoznali zebranych z życiorysem poety. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów  nagrań I aktu dramatu, charakteryzowali 15-letniego bohatera, dyskutowali na temat jego młodzieńczych marzeń i późniejszych wyborów. Po spotkaniu mogli obejrzeć wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu, która została przygotowana przez pana Roberta Wilczyńskiego.

Ta edycja ,,Pory na lekturę” nosiła tytuł ,,Kordian i jesień”. W spotkaniu zorganizowanym przez panią Agnieszkę Sędkowską, panią Dorotę Chojnacką i pana Roberta Wilczyńskiego wzięli udział uczniowie z kl. IV TH, III TI oraz IV TOR.

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - święto, które zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Przypada na dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.  

Z tej okazji w poniedziałek odbyło się dwugodzinne wspólne czytanie literatury pięknej – początkowo planowane w plenerach miejskich, jednakże z uwagi na deszczową pogodę przeniesione do biblioteki szkolnej. 

W wydarzeniu czytelniczym uczestniczyli uczniowie: Mateusz Szablewski, Kacper Frydrysiak, Kacper Szerszeń, Marceli Kołodziejski z klasy I TIG, Kamil Sołek, Kinga Kwiatkowska, Julia Dyjecińska, Agnieszka Czajka, Patryk Studziński, Eryk Petner, Oliwia Pasiewicz z klasy I TOŚG oraz Katarzyna Kaźmierczak i Andżelika Nejman z klasy 4 TOŚ. Spotkanie koordynował Robert Wilczyński.

Jak co roku klasy pierwsze uczestniczyć będą w wycieczkach do MiPBP w Kutnie. Wyjście o godz. 8.00. sprzed budynku szkoły.
Powrót zaplanowany jest na trzecią godzinę lekcyjną. Grafik wyjść wygląda następująco:

 • 24.09.br. (wtorek) – kl. 1 TEG (opiekun: p. E. Trawczyńska),
 • 25.09.br. (środa) – kl. 1 TI/TOŚ (opiekun: p. M. Bednarek), 
 • 26.09.br. (czwartek) – kl. 1TLG (opiekun: p. R. Wilczyński),
 • 30.09.br. (poniedziałek) – kl. 1 TH/TR (opiekun: p. S. Kubiak),
 • 1.10.br. (wtorek) – kl. 1 TEG (opiekun: p. E. Kowalska),
 • 15.10.br. (wtorek) – kl. 1 TLP(opiekun: p. A. Smolarczyk),
 • 17.10.br. (czwartek) – kl. 1 TRP (opiekun: p. A. Janiak),
 • 18.10.br. (piątek) – kl. 1 TH/TOŚP(opiekun: M.Pływacz),
 • 22.10.br. (wtorek) – kl. 1 TIP(opiekun: M.Kozarska).
 • Od roku w naszej szkole realizowany jest projekt ,,Pora na lekturę”, polegający na prezentowaniu wybranych utworów literackich w ich kontekście czasowym. 31 października to dzień poprzedzający Noc Zaduszkową, czyli ludowo-pogański zwyczaj dziadów. To wtedy duchy zmarłych kontaktowały się z żyjącym.

  31 października uczniowie z klas IV TL i III TI postanowili wykorzystać okazję i przypomnieć  problematykę dramatu Adama Mickiewicza. Choć głównym zagadnieniem, analizowanym przez uczestników spotkania, był prometeizm Konrada to  omówiono także postacie z zaświatów, pojawiające się w II cz. i historię romantycznej miłości Gustawa z IV cz. ,,Dziadów”. Podczas literackich warsztatów wykorzystano też fragmenty filmu Tadeusza Konwickiego pt. ,,Lawa”.

  W ramach  projektu ,,Pora na lekturę” omawiane są wybitne dzieła literatury polskiej korelujące z trudną historią kraju i narodu. Pomysł wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

  Organizatorami spotkania byli: pani Dorota Chojnacka, pani Agnieszka Sędkowska i pan Robert Wilczyński.