26 kwietnia w Kutnowskim Domu Kultury miało miejsce uroczyste zakończenie roku klas maturalnych połączone z Dniem Patrona. Podniosły nastrój i rangę wydarzenia podkreślała obecność pocztu sztandarowego. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez tegorocznych absolwentów poloneza przygotowanego specjalnie na tę okazję. Potem reprezentanci klas programowo najwyższych złożyli ślubowanie, którego rotę przeczytała pani Monika Kozarska, a następnie - zgodnie z tradycją- przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom. Po tej ceremonii głos zabrał pan dyrektor Wojciech Banasiak, witając przybyłych na uroczystość. Wśród zaproszonych gości byli: pan Artur Gierula- przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Kutnowskiego, pani Iwona Kaca- dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
Starostwa Powiatu Kutnowskiego, pan Adrian Zieliński – asystent Posła na Sejm RP pana Tadeusza Woźniaka, pan Grzegorz Grabski- prawnuk Patrona szkoły, ksiądz dziekan dr Jerzy Swędrowski- proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Kutnie, pani dr Ewa Rzymkowska- dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pani Bożena Gajewska- prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, pani Mariola Grodnicka- prezes Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego, pan Robert Pawlikowski- wójt Gminy Oporów, pani Jolanta Bujalska- Kowalczyk- przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność” w Kutnie. Na uroczystość przybyli również rodzice uczniów klas maturalnych oraz Prezydium Rady Rodziców-pani Ewa Witkowska, pani Elżbieta Szymańska, pani Agnieszka Stachowska, pani Dorota Dąbrowska - a  także emerytowani nauczyciele: pani Barbara Kierszka, pani Janina Strojecka, pani Barbara Kaźmierczak- Nowak, pan Zygmunt Pietrzykowski, pan Czesław Nowak, pan Jan Żebrowski. Pan dyrektor Wojciech Banasiak powitał całą społeczność szkolną: nauczycieli, tegorocznych absolwentów i uczniów oraz przypomniał, że  Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie jest placówką z  wieloletnią tradycją, której początki sięgają 1932 roku. Od 87 lat jest więc  świadkiem historii tworzonej przez absolwentów, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także rodziców i liczną rzeszę przyjaciół. Od 2004 roku, od 15 lat,  posiada wyjątkowego patrona: męża stanu, ekonomistę, premiera i ministra skarbu II RP – Władysława Grabskiego.

photo fb

Zwracając się do tegorocznych absolwentów pan dyrektor powiedział: ,,Rozpoczyna się dla Was zupełnie nowy, bardzo ważny etap w dorosłym już życiu, czas planowania i budowania bliższej i dalszej przyszłości.Pozytywne myślenie, młodzieńczy entuzjazm, wiedza jaką posiadacie, nabyte umiejętności  wykorzystajcie z pożytkiem, racjonalnie i należycie, niech one przy podejmowaniu życiowych  decyzji podpowiedzą właściwy azymut.Planujcie już dzisiaj dalsze  życie tak, aby było twórcze, radosne, piękne, wartościowe, szlachetne, abyście byli szczęśliwi, a ludzie wokół Was czuli się dobrze.Przez cztery lata współtworzyliście historię swojej szkoły. Przez cztery lata byliście częścią jej społeczności. Przez cztery lata ta społeczność i jej sprawy były częścią Waszego życia. Ten czas już za Wami.Odchodzicie, by rozpocząć dorosłe życie wzbogaceni o wartości zaszczepione przez Waszych rodziców oraz wiedzę i umiejętności przekazane przez nauczycieli. Już niebawem rozpoczniecie  studia wyższe, może podejmiecie pracę zawodową lub założycie rodzinę.Pamiętajcie: dorosłość to umiejętność dokonywania mądrych wyborów.”

Następnie wręczone zostały podziękowania dla firm, instytucji i pracodawców zaprzyjaźnionych z naszą szkołą oraz certyfikaty uczniom uczestniczącym w projekcie ,,Gotowi do pracy”. Bardzo ważną częścią uroczystości było wręczenie świadectw ukończenia szkoły absolwentom klas maturalnych. Wśród najlepszych i nagrodzonych uczniów znaleźli się:

 

 1. Pietrzykowska Magdalena    kl. IV TL        5,23           
 2. Wojciechowska Gabriela    kl. IV TOR        5,10           
 3. Kolos Joanna            kl. IV TH        4,97           
 4. Jędrzejczak Paulina        kl. IV TE        4,87           
 5. Lewandowska Natalia        kl. IV TL        4,87           
 6. Kubiak Klaudia            kl. IV TL        4,84           
 7. Pabin Żaneta            kl. IV TE        4,80           
 8. Maćczak Patrycja        kl. IV TE        4,77               
 9. Heleniak Błażej            kl. IV TL        4,77           
 10. Żydowo Michał            kl. IV TI        4,75           
 11. Dzierżawki Łukasz        kl. IV TI        4,65           
 12. Kludzińska Dominika        kl. IV TE        4,63           
 13. Niewiadomska Martyna        kl. IV TOR        4,61           
 14. Wójkowski Patryk        kl. IV TI        4,53           
 15. Moskwa Magdalena        kl. IV TI        4,50           
 16. Michalak     Adrian            kl. IV TL        4.48           
 17. Michalak Angelika        kl. IV TH        4,46           
 18. Graczyk     Jakub            kl. IV TL        4,45           
 19. Kucharska Sandra        kl. IV TL        4,42           
 20. Pietrzak Damian            kl. IV TL        4,40           
 21. Piątek Emilia            kl. IV TE        4,37           
 22. Dominika Tarka             kl. IV TL        4,35           
 23. Kubikowski Mateusz        kl. IV TI        4,34           
 24. Matusiak Klaudia        kl. IV TE        4,30           
 25. Wierzbicka Roksana        kl. IV TH        4,29           
 26. Katarzyna  Łuczak         kl. IV TL        4,29           
 27. Makowska Marta            kl. IV TE        4,28           
 28. Adamczewska Kinga        kl. IV TOR        4,27           
 29. Estkowski Gracjan        kl. IV TE        4,27           
 30. Zawadzka Magdalena        kl. IV TE        4,27           
 31. Janikowska Anna        kl. IV TL        4,26           
 32. Stanisławska Monika        kl. IV TE        4,25           
 33. Kuźmin Emilia            kl. IV TE        4,23           
 34. Sochacka Justyna        kl. IV TH        4,22           
 35. Kasztelan Karolina        kl. IV TE        4,21       
 36. Czekalski Michał            kl. IV TI        4,20           
 37. Zawadzka Paulina        kl. IV TL        4,19           
 38. Skóra Agata            kl. IV TOR        4,16           
 39. Stolińska Julia            kl. IV TE        4,13           
 40. Borys Oliwia            kl. IV TOR        4,10           
 41. Witkowska Weronika         kl. IV TL        4,10           
 42. Majchrzak Paulina        kl. IV TOR        4,10           
 43. Kubiak Sandra            kl. IV TI        4,09           
 44. Fijałkowski Rafał        kl. IV TL        4,06           
 45. Jankowski Łukasz        kl. IV TL        4,06           
 46. Środecka Marta            kl. IV TH        4,04           
 47. Fałdziński Maciej        kl. IV TI        4,03           
 48. Jędrzejewska Natalia        kl. IV TOR        4,00           
 49. Sójecka Patrycja            kl. IV TOR        4,00           
 50. Gierowska Kinga            kl. IV TH        4,00           
 51. Niczyporuk Tomasz        kl. IV TI        4,00           

Pan dyrektor wręczył podziękowania rodzicom, którzy aktywnie współpracowali z naszą szkołą.

Absolwenci otrzymywali świadectwa z rąk wychowawców- pani Moniki Kozarskiej, pani Elżbiety Trawczyńskiej, pani  Aleksandry Szymańskiej, pani Agaty Krzyżyńskiej i pana Rafała Prętkiewicza. Uczniowie klas IV TE, IV TL, IV TH, IV TOR i IV TI po raz ostatni uczestniczyli w uroczystości szkolnej.

Po tej podniosłej części przyszedł czas na program artystyczny pt. ,,Grabski” w podróży, który w żartobliwej formie nawiązywał do realizowanego w szkole projektu Erasmus + oraz do plebiscytu ,,Grabki” organizowanego przez Samorząd Uczniowski.

W tym roku ,,Grabki” otrzymali: pani Sylwia Kubiak w kategorii ,,Włoski temperament” i ,,Rosyjska dusza”, pani Magdalena Trzeciak- Jóźwiak w kategorii ,,Francuska elegancja”, pan Radosław Galus w kategorii ,,Angielski dowcip”, pani Elżbieta Trawczyńska w kategorii ,,Niemiecki porządek”, pani Anna Janiak w kategorii ,,Polskie serce”, pan Rafał Prętkiewicz w kategorii ,,Hiszpański rytm”.

,,Grabki” dla uczniów przypadły: Damianowi Pietrzakowi- ,,Wulkan pomysłów”, Magdalenie Pietrzykowskiej- ,,Szkolny prymus”, Gracjanowi Estkowskiemu- ,,Radiowy głos”, Michałowi Czekalskiemu- ,,Artystyczna dusza”.

Warto podkreślić, że statuetkę "Dla najlepszego sportowca w roku szkolnym 2018/2019" wręczono Emilii Kuźmin.

Po programie artystycznym nadszedł czas pożegnań. W imieniu wychowawców do absolwentów zwróciła się pani Elżbieta Trawczyńska, a w imieniu rodziców głos zabrała pani Ewa Witkowska. Starszych kolegów i koleżanki pożegnał też Gerard Podlewski- przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Gracjan Estkowski zabrał głos jako reprezentant absolwentów.

Przy dźwiękach piosenki wykonywanej przez Patrycję Prószkowską i Michała Czekalskiego uczniowie wręczyli kwiaty nauczycielom. Po chwili uroczystość podsumował pan dyrektor Wojciech Banasiak, który podziękował nauczycielom- organizatorom wydarzenia: pani Renacie Kubickiej, pani Aleksandrze Szymańskiej, pani Annie Janiak, pani Agnieszce Drapińskiej, pani Agacie Krzyżyńskiej, pani Katarzynie Szczepaniak,
pani Lilii Marciniak, pani Sylwii Kubiak, pani Agnieszce Sędkowskiej, pani Agnieszce Smolarczyk, panu Jakubowi Tarnowskiemu, panu Marcinowi Rymarkiewiczowi, panu Rafałowi Prętkiewiczowi, panu Piotrowi Kubickiemu, oraz  wychowawcom klas maturalnych i paniom wicedyrektor: pani Henryce Engel i pani Iwonie Smolińskiej.

Pan dyrektor szczególne podziękowania skierował pod adresem szkolnych artystów – absolwentów i uczniów młodszych roczników- oraz pana Radosława Rojewskiego – dyrektora KDK -  za umożliwienie zorganizowania uroczystości.